Akordeon, 19.yüzyılın başlarında Almanya’da icat edilmiş postmodern bir çalgı olmasına karşın, Avrupa’nın tamamında, Rusya ve Kafkasya’da pek çok milletin milli enstrümanı olarak kullanılmıştır ki, bilhassa bize yakınlığı nedeniyle hayli yakından tanıdığımız Balkan müziği ve Kafkas müziği içerisinde ciddi bir yer vardır. Metal ses perdelerinin körük yardımıyla hava gönderilerek seslendirildiği enstrüman, çok sesli müzik yapabilen çalgılardandır ki, körük kısmında yer alan akor düğmeleri yardımıyla pek çok, çok sesli çalgıdan daha kapsamlı özelliklere sahiptir. Ülkemizde sevilerek dinlenen bir çalgı olmasından ötürü Akordeon Kursu çok talep edilen bir eğitim branşıdır ve Feniks Sanatda en nitelikli şekli ile sunulmaktadır.

Feniks Sanat İzmir Akordeon dersi, klasik, modern ve etnik armoninin bir arada öğretildiği bir eğitim programıdır. Değindiğimiz üzere çalgı pek çok müzik türünde kullanılır ve Avrupa Klasik armoni kalıplarını sahip olduğu nota sistematiği gereği doğal olarak kullanmaktadır. Bunun yanı sıra, içerisinde yer aldığı diğer etnik ve yöresel müzik türlerine de akordeon kursu programı içerisinde değinilir. Yalnız, Akordeon senfonik bir saz değildir. Yani, Klasik Batı Senfoni veya Filarmoni orkestralarında yeri yoktur. Daha çok sokağın çalgısı olarak bilinen enstrüman, zaten sokak çalgıcılarının da en çok kullandığı türlerin başında gelir. Tabii bunun nedeni, akordeon’un niteliksiz bir enstrüman olması değildir. Bilakis çalgı oldukça karmaşık bir yapıya sahiptir ve tek başına bir orkestradır. Ancak Senfoni orkestralarının şekillenişinden oldukça sonra icat edilmiş olması nedeniyle bu sazın bu yapılar içerisinde yeri bulunmaz.

Feniks Sanat Akordeon Atölyesi Neleri Vaat Ediyor?

Feniks Sanatda akordeon dersleri, birebir dersler ve talebe göre uygun bulunması halinde grup dersleri biçiminde verilebilmektedir. Grupların açılması diğer öğrencilerin başvuruları ile doğru orantılıdır. Birebir derslerde ise, eğitimci ve öğrenciye uygun saatler ve kurumun derslik yoğunluğuna bağlı olarak bir program geliştirilebilmektedir. Feniks Sanat İzmir’de Akordeon Kursu almak isteyen öğrencilerin, öncelikle kendilerine uygun gün ve saati net olarak planlamaları daha doğru bir yaklaşım olacaktır. Feniks Sanatda mümkün olduğunca öğrenci odaklı bir program işletilmektedir. Bu kapsamda, çalışan yetişkinler için mesai çıkışında veya hafta sonları, öğrencileri için ise yine hafta sonları dersler açılabilmektedir.

Kimler Akordeon Kursu Alabilir?

Feniks Sanat İzmir Akordeon Kursu sanat merkezinde akordeon kursu almak için esasında bir sınır bulunmaz. Ancak, çalgı fiziksel yeterlilik gerektirir ki, çok küçük yaşlarda çalınabilmesi bu anlamda zor olabilir. Her ne kadar çalgının farklı boyutları var olsa da, çok küçük yaş için uygun olmayabilir. Bunun dışında Feniks Sanat İzmir Akordeon Dersi almak için herhangi bir sınırlama söz konusu değildir. Eğer fiziksel yeterlilik konusunda detaylı bilgi almak isterseniz, Akordeon dersi veren eğitimcilerimizle birebir görüşme talep edebilir, kendinizi sınayabilir ve bizimle tanışabilirsiniz. İzmir’in en merkezi lokasyonunda yer alan Feniks Sanatu, ziyaret ederek, ihtiyaç duyduğunuz tüm sorulara detaylı cevaplar alabilirsiniz.

Feniks Sanatda İzmir’in en kaliteli eğitmen ekibi görev almakta olup, Akordeon Kursu ve diğer tüm eğitim programlarımızda en yüksek nitelikle benimsenmektedir.

Akordeon Kursu İzmir İle İlgili Bazı Sorularınıza Cevap Olmak İstiyoruz.

 1. Akordeon çalmak zor mudur?
  Feniks Sanat Alsancak ile Akordeon çalmayı öğrenmek zorlu bir süreç değildir. Tabi ki her enstrumanda olduğu gibi Akordeon’da da öğrenme ile ilgili çeşitli adımlar, uygulanması gereken pratikler ve etütler vardır. Bunları düzenli olarak yaptığınız sürece Akordeon çalmak planlı bir eğitimle sizin de başarabileceğiniz bir şey olacaktır.
 2. Akordeon kursu için yaş sınırı var mıdır?
  Feniks Sanat İzmir Akordeon kursu için herhangi bir yaş sınırımız bulunmamaktadır. Ancak enstruman olarak biraz ağır ve beden gücüyle taşınması gereken bir yapıda olduğu için kursumuza katılan arkadaşlarımızın enstrumanı taşıyacak kadar bedensel yeterliliğe sahip olması gerekmektedir. Aksi halde yalnızca teorik olarak bilgi edinebilir fakat enstrumana tamamen hakimiyet sağlamak adına pratiklerini yapamazsınız.
 3. Akordeon kursu fiyatları ne kadar?
  Feniks Sanat olarak en büyük önceliğimiz sanatın ulaşılabilir olmasını sağlamak. Bu nedenle diğer tüm kurslarımızda olduğu gibi Akordeon kursumuzda da Alsancak sanat kursu başlığı altında var olan en uygun fiyatları sizlere sunmayı hedefliyoruz.
 4. Akordeon kursuna kayıt için neler gerekiyor?
  Feniks Sanat İzmir Akordeon kursu  ailesine katılmak için yanınızda olması gereken iki şey var. Birincisi Akordeon çalmaya olan tutkunuz diğeri de sizi tanıyabileceğimiz bir kimlik belgesi. Bunun dışında hiçbir şeye ihtiyacınız yok.

Bunların dışında hala sorularınız varsa sizi bir de Sıkça Sorulan Sorular sayfamıza alabiliriz.

Peki Feniks Sanat Nerede?

Feniks Sanat, İzmir’in en merkezi sanat kursu noktalarından birinde, hayatın kalbinin attığı Alsancak’ta bulunuyor. İzmir’in neresinde olursanız olun ulaşımın çok kolay olduğu Feniks Sanat’a ister Balçova’dan ya da Göztepe’den, isterseniz Bornova’dan ya da Buca’dan gelin, tek bir toplu taşıma aracı ile kolaylıkla yanımızda olabilirsiniz.