Bağlama veya saz; Türk kültürünün esas değerleri içerisinde yer alır ve bu bağlamda bu Türk Müziğine gönül verenlerin, Klasik Türk Musikisi enstrümanlarından daha çok Bağlama Kursu tercih etmeleri söz konusudur. Zira bağlama, birçok Türk enstrümanından çok daha kolay elde edilebilen, yöresel türlerin hepsini icra edebiliyor olmamızdan ötürü daha popüler bir enstrümandır. Taşınması ve muhafaza edilmesi de bir çok diğer saza göre daha kolay enstrüman, Anadolu’nun birçok yerinde evlerin baş köşesini süsler. Tabii Feniks Sanat İzmir Bağlama dersi alarak bu enstrümanı bir süs olmaktan çıkarıp, hayatınızın önemli bir bileşeni haline de getirebilirsiniz. Yaş ve cinsiyet ayrımı olmaksızın herkesin bağlama dersleri alabilmesi mümkündür ki, Feniks Sanatda İzmir’in en kaliteli eğitmen ekibi görev almakta ve sizlere en nitelikli eğitimi sunmaktadır. İzmir’in her yerinden kolaylıkla ulaşabileceğiniz bir mevkide; Alsancak’ta yer alan Feniks Sanat, geniş eğitim kadrosu, mükemmel biçimlendirilmiş eğitim tesisi ve toplam kalite esasına dayalı kurum yönetimi ilkeleri ile sizlere en iyi bağlama kursu deneyimi yaşatmak için hizmet vermektedir.

Peki Feniks Sanat Alsancak Yazarlık Kursu Size Neleri Vaad Ediyor?

Bağlama, farklı çeşitleri bulunmakla birlikte yapı olarak tüm türlerin ortak noktalarının var olduğu bir enstrümandır. 7 tele sahip enstrümanın telleri 2 adet 2’li, en üstte 1 adet 3’lü gruptur ve aslında 7 farklı sesi aynı anda çıkaramaz. Sapta bastığımız teller, bu grupların birer nokta olarak tınlamasına sebep olur ki, Asya Türk toplumlarının kullandığı sazlarda, bağlamadan farklı olarak grup tel bulunmaz yalnızca 3 adet farklı nota değerine sahip tel bulunur. Anadolu sazı, bu anlamda en gelişmiş Türk çalgısı olarak kabul edilir. Türk müziği ve oryantal müzikte çok seslilik söz konusu olmamasına karşın, bağlama kısıtlı da olsa, çok sesli yapıya sahiptir. Elbette bağlama kursu programı da buna bağlı olarak, çok sesliliğin de öğretildiği bir eğitim programıdır ve bağlama dersleri notalı biçimde verilir.

Derslerimizde öğrencilerimize müziğin temel kavramlarını mutlak suretle öğretir, akademik bir eğitim programı uygularız. Feniks Sanat Bağlama kursu programında onaylanmış müfredatları kullanıyoruz ki, eğitim kadromuzda yer alan deneyimli eğitimcilerimizin sunumu ile alacağınız bağlama dersi, kısa zamanda sonuçları elde edebilmenizi sağlıyor.

Bağlama Kursu Ne Kadar Sürer?

Sanat eğitimi programlarının hiçbirisinde söylenemeyeceği gibi, bağlama kursu için de kesin bir süre tayin edebilmek mümkün değildir. Daha doğru bir anlatımla, elbette bir müfredat süresi olan bağlama dersleri, herkes için aynı süre içerisinde aynı sonucu ortaya çıkarmaz. Öğrencinin bireysel yetenekleri, yetenek seviyesi ve motivasyonu gibi etkenler bağlamında bu süre marjinal biçimde değişebilir. Kaldı ki, aynı zamanda bir sosyal aktivite olarak kabul edilebilecek bağlama kursu, kısa zamanda tamamlamak istemeyeceğini eğlenceli bir süreç olarak hayatınıza katılacağından, zaten ayrılmayı kısa vadede düşünmeyeceksiniz. Bu süre zarfında sizlere vereceğimiz nitelikli eğitimin sonucu olarak, oldukça yeterli bir düzeyde bağlama eğitimi alacaksınız.

Bağlamam Olmasa Da  Kursa Katılabilir Miyim?

Ülkemizde genelde her evde bir bağlama olduğundan öğrencilerimizin bağlaması oluyor. Ancak henüz bir bağlama almamışsanız bu bizim için bir problem değil. Sanat merkezimiz bünyesinde sizin için bulundurduğumuz bağlama ile ders alabilir, ders sonrasında yapmanız gereken egzersizler için yine aynı bağlamayı kullanabilirsiniz. Bağlama almaya karar verdiğinizde eğitmenimizin yardımıyla bütçeniz doğrultusunda sizin için en iyi enstrümanı alabilirsiniz. “İzmir’de bağlama fiyatları ne kadar” diyorsan genel enstrüman fiyatları hakkında bilgi verebiliriz.

Bağlama Kursu Hakkında Sorulması Muhtemel Bazı Soruların Mı Var?
Bağlama’yı herkes çalabilir mi?
Kültürümüzün en önemli ezgilerinin hayata geçtiği Bağlama, nazlı ve farklı düzenlerde çalınabilen bir enstrumandı Ancak doğru bir yönlendirme ve düzenli bir çalışma programı ile isteyen ve hevesi olan herkes kolaylıkla bağlama çalabilir.

 1. Bağlama çalmayı ne kadar zamanda öğrenebilirim?
  Bağlama ile ilgili temel teorik bilgileri bir aylık programa düzenli olarak katılarak ve etütlerinizi düzenli olarak yaparak öğrenebilirsiniz. Bunun dışında ilerleme hızınız tamamen ne kadar istekli olduğunuza ve ne sıklıkla pratik yapabildiğinize bağlıdır. İstediğiniz şarkıları ve ezgileri bağlama ile çalabilmek tamamen size bağlıdır ve birkaç ayda bu seviyeye gelebilirsiniz.
 2. Bağlama kursu için yaş sınırı var mıdır?
  Feniks Sanat Bağlama kursu için herhangi bir yaş sınırı bulunmamaktadır. Enstrumana hakim olabilecek fiziki yeterliliğe sahip olan herkes dilediği an, kaç yaşında olursa olsun bağlama kursuna katılabilir.
 3. Bağlama kursu fiyatları ne kadar?
  Feniks Sanat Alsancak bağlama kursu fiyatlarıyla da sözünün arkasında durarak sanatı en ulaşılabilir haliyle sunmak için var oldu. Bu nedenle bağlama kursu fiyatlarımız, aldığınız eğitime ve profesyonel eğitmenlerimize bakıldığında olması gerekenden çok daha az bir meblağda olacaktır.
 4. Bağlama kursuna kayıt için neler gerekiyor?
  Bağlama Kursuna katılmak için tek yapmanız gereken bütün isteğiniz ve kimliğinizle Feniks Sanat Alsancak Bağlama kursuna ulaşmak ve derslere katılmak istediğinizi bildirmektir.

Bunların dışında hala sorularınız varsa sizi bir de Sıkça Sorulan Sorular sayfamıza alabiliriz.

Peki Feniks Sanat Nerede?

Feniks Sanat, İzmir’in en merkezi noktalarından birinde, hayatın kalbinin attığı Alsancak’ta bulunuyor. İzmir’in neresinde olursanız olun ulaşımın çok kolay olduğu Feniks Sanat’a ister Balçova’dan ya da Göztepe’den, isterseniz Bornova’dan ya da Buca’dan gelin, tek bir toplu taşıma aracı ile kolaylıkla yanımızda olabilirsiniz.