Blog

Bass Gitarı Parmakla Mı Penayla Mı Çalmalıyım?

Bass gitara yeni başlayan ya da bir süredir çalan insanların en çok merak ettikleri konuların başında Gitar Kursu ya da Bass gitar kursu veren birinden öğrendikleri bass gitar çalmayı parmakla mı yoksa penayla mı yapmaları gerektiğidir.

Feniks Sanat olarak biz de bu yazımızda sizlere Bass gitar kursu bünyesinde de anlattığımız bu sorunun cevabını kısaca vermeye çalışacağız. Fakat bu merak edilen sorunun cevabını vermeden önce kısaca bass gitardan ve özelliklerinden bahsetmek faydalı olacaktır.

Bass Gitar Nedir?

Feniks Sanat Alsancak sanat merkezinde birebir ve grup derslerinde öğrenmek isteyen kursiyerlerimiz ile birlikte çalıştığımız Bass Gitar, ilk olarak 1950’li yıllarda Fender tarafından üretilmiştir. Elektronik ve Akustik olarak iki farklı türü bulunan Bass gitarların her iki türü de farklı müzik türlerinde kullanılmakla birlikte genel olarak pop, jazz, funk, rock ve klasik müzik tonları içinde yerini almaktadır. Bunların arasında yalnızca klasik müzikte ağırlıklı olarak Kontrbas kullanılmaktadır.

Elektronik ve Akustik Bass Gitarlar

Bass Gitar Dersi kapsamında ayrı ayrı eğitimleri olarak iki bass türünün en belirgin ayırt edici özelliği formlarıdır. Elektronik bass gitarda tellerden alınan ses manyetikler aracılığı ile elektrik sinyallerine dönüştürülür ve bir yükseltici yani amplifikatör sayesinde tekrar ses sinyaline dönüştürülerek duyulabilecek hale, istenilen tonda gelir. Akustik bass gitarda ise klasik akustik gitarlarda olduğu gibi geniş ve oyuk olan bir gövde bulunur. Bu Gövdei tellerden gelen sesi güçlendirip duyulabilir bir seviyeye çıkarır. Kimi akustik baslarda sesin yükselteçe de iletilebilmesi adına kullanılan “piezo” isimli bir kristal bulunmaktadır.

Bass gitarın sesi, normal gitarlar ve kontrbas gitarlar arasında kalan bir ses skalasına sahiptir. Normal bir gitardan kalın tellere ve daha uzun bir ölçeğe sahip olan bass gitarın gövdesinde, elektronik basslarda ön, akustik basslarda yan bölümde tonu ve sesi değiştirmeye yarayan eşitleyici bulunur.

Bass Gitarı Parmakla ve Penayla Çalmak.

Kısaca Bass Gitarı tanımladıktan sonra sorunun cevabına gelebiliriz. Aslında Bass Gitar Dersi kapsamında da anlattığımız gibi Bass Gitarı parmak ya da pena ile çalmak arasında zorluk bağlamında bir farklılık bulunmamaktadır. Bu iki tarzın arasında fark tamamen çalınan müzik türüne göre değişiklik gösterir. Ve daha önemlisi bass gitar kursu kapsamında deneyimlediğimiz gibi sizin hangi türlü daha rahat çalacağınız önemlidir.

Bass gitar penaları normal penalardan daha sert olduğu için özellikle elektronik bass gitarlarda daha tok bir ses almanızı sağlar. Bu nedenle rock ve metal müzik gruplarının çoğunda bass gitaristler pena kullanmaktadır. Genel bir önyargı olan “Pena ile Bass Gitar çalmak daha kolaydır” ya da “Pena ile bass gitar çalmak daha amatörcedir.” tanımları kesinlikle yanlıştır. Dünya geneline baktığımızda, Pink Floyd’un bass gitaristi Roger Waters, Queen’den John Deacon, Tool grubunun bass gitar dehası Justin Chancellor gibi pek çok ünlü bass gitar virtüözü enstrumanlarını pena ile çalmaktadır. Bu biraz yukarıda da söz ettiğimiz gibi tamamen tarzın ve alınmak istenen tonun bir getirisidir.

Bir diğer taraftan parmakları ile bass gitar çalan pek çok ünlü isim de vardır. Örneğin, Dream Theather grubundan John Myung, Iron Maiden’dan Steve Harris ve Metallica grubunun bass gitaristi Cliff Burton enstrumanlarını parmakları ile çalmaktadır.

Feniks Sanat Alsancak olarak biz de bu ayrımın farkında olarak bass gitar dersi kapsamında hem parmak ile hem de pena ile bass gitar çalma tekniklerini öğretiyor, kursiyerlerimizin kendi arzuları doğrultusunda enstrumanlarına hakim olmalarını sağlıyoruz.

 

Contact

Don't be shy, get in touch with us

56 West, 3 Street, Suite 67 Downtown LA, 123

info@fenikssanat.com
0554 895 61 99