Günümüzün en popüler enstrümanlarından olan bateri, elbette eğitimi de en çok alınmak istenen enstrümandır. Bir cinsiyet ve yaş ayrımı olmaksızın herkes tarafından sevilen bir enstrüman olmasının yanı sıra, melodik enstrümanlardan biraz daha çabuk kavranabiliyor gibi görünmesi ve elbette en eğlenceli enstrüman olması, İzmir Bateri Kursu taleplerini ciddi şekilde artırıyor. Sanatla Yeniden Doğmak İçin harekete geçenlerin ilk tercihi olan Feniks Sanatda siz de bateri dersleri alabilir, en kolay bateri öğrenme yollarını keşfedebilir, İzmir’in en kaliteli eğitmen ekibi tarafından verilen derslerimizden, beklentilerinizin de ötesinde verim elde edebilirsiniz. Feniks Sanat; İzmir’in her yerinden kolaylıkla ulaşabileceğiniz bir noktada yer almakta olup, yılın her döneminde, eğitim faaliyetlerini sürdürmektedir.

Modern müziğin tartışmasız asıl enstrümanlarından olan bateri, ritim sazların en gelişmişi olarak tanımlanır. Oldukça karmaşık bir yapı olduğu düşünülse de aslında, temelde bir bas davul, 3 alto davul ve trampete eşlik eden 3 zilden oluşur. Elbette konfigürasyon çok karmaşık formlara dönüştürülebilir fakat, genel olarak konsept belirttiğimiz şekildedir. Vücut koordinasyonunun en yoğun kullanıldığı enstrüman olan davul çalınırken, her iki el ve ayak kullanılır. Bu da, bateri dersi alanların fizik koordinasyon yetilerinin zaman içerisinde oldukça ileri düzeye ulaşmasını sağlar. Bateristler, ellerini ve ayaklarını birbirinden bağımsız biçimde kullanabilirler. Ancak tabii müzik böyle bir kaosun sonucu değildir ve bateri belli bir koordinasyon içerisinde yapılıyor olmasından dolayı, aslında bağımsız çalışma gibi bir durum söz konusu değildir.

Bateri Kolay Bir Enstrüman mıdır?

Hiçbir enstrüman için, bir diğerinden daha kolay veya zor yorumunu yapmak söz konusu değildir. Bateri her ne kadar melodik bir enstrüman olmasa da, sanıldığı gibi hiçbir notasız değildir. Müziğin esas değeri olan ritim fonksiyonunun şifrelenmesi biçiminde kendine özgü bir nota sistemi bulunan bateri kursu alırken, elbette bu kavramları da öğreneceksiniz. Kaldı ki, bir enstrümanı kolay olduğu seçmek pek de doğru bir yaklaşım değildir. Eğer bateri öğrenmek istiyorsanız, zor veya kolay olduğuna bakmadan, bateri dersi almaya hemen başlamalısınız.

Bateri Evde Nasıl Çalışılır?

Maalesef modern yaşam tarzı, evlere bateri kurulabilmesini imkansız kılar. Zira hemen hepimiz apartmanlarda yaşarız ki, bu kadar güçlü dinamik seslere sahip bir enstrümanın apartman koşullarında kullanılabilmesi mümkün değildir. Bu durumda İzmir bateri kursu almayı düşünenlerin egzersizi nasıl yapacakları kaygısı haklı olarak kafalarında oluşacaktır. Tabii bunun bir çok çözümü vardır ki, dünya genelinde bateristlerin neredeyse tamamı zaten akustik davulları üzerinde egzersiz yapmazlar. Feniks Sanat İzmir Bateri kursu alan öğrenci tercihen bir elektronik bateri satın alabilir veya bateri egzersiz pedleri ile bu sürecin üstesinden gelebilir. Yani evinize akustik bir davul almanız gerekli değildir.

Bize Sıkça Gelen Bazı Soruların Cevapları

 1. Bateri çalmak zor mudur?
  Bateri çalmak el ayak koordinasyonuna bağlıdır. Beynin sağ ve sol loblarını birbirinden bağımsız olarak kontrol etmeyi gerektirir. Fakat kulağa zor gelse de doğru etütlerle bateri çalmak herkesin başarabileceği bir eylemdir. Belirli bir teknik ile sırasıyla devam eden eğitim süresi sonunda istediğiniz şarkıyı çalabilecek kadar bateri konusunda uzmanlaşmış olabilirsiniz.
 2. Bateri çalmayı ne kadar zamanda öğrenebilirim?
  Bateri çalmayı öğrenmek temel olarak sizin yatkınlığınıza bağlıdır. Fakat eğer aklınızdaki soru “Ne zaman istediğim şarkıyı çalabilirim?” ise Feniks Sanat’ın uzman eğitmenleri aracılığı ile 3 – 4 ay içerisinde rock ve benzeri türlerde istediğiniz şarkıya eşlik edecek kadar bateri bilgisine sahip olabilirsiniz.
 3. Bateri kursu için yaş sınırı var mıdır?
  Feniks Sanat İzmir Bateri kursu için bir yaş sınırı bulunmamaktadır. Performansa dayalı bir enstrüman olduğu için bateri çalabilecek, bagetlere hakim olabilecek fiziksel yeterlilikte olan tüm arkadaşlarımız bateri kursuna katılabilir ve Feniks Sanat ailesinin bir parçası olabilirler.
 4. Bateri kursuna kayıt için neler gerekiyor?
  Bateri kursuna katılmak için sağlam bir beden, bol protein, çok geniş bir kültür birikimi ya da soylu bir aileden gelmek tabi ki gerekmiyor. Feniks Sanat olarak tüm kurslarımızda olduğu gibi İzmir Bateri Kursu bünyesinde bizimle birlikte olacak arkadaşlarımızdan istediğimiz tek şey bir adet kimlik ve doldurmaları gereken kayıt formundan ibarettir.
 5. Bateri kursu ders programı nasıldır?
  Bateri kursu dersleri temel olarak aşağıdaki programı izlemektedir.
 • Bateri çalarken nasıl oturulur?
 • Baget tutuş şekilleri
 • Davul parçalarının kurulumu ve tanıtımı
 • Temel müzik eğitimi
 • Armoni bilgisi
 • Bateri çalarken kullanacağın teknikler
 • Şarkı çalışmaları
 • Diğer müzik aletleriyle eşlik; orkestra çalışması
 • Baterinin temizlik ve bakımı nasıl yapılır?

Bunların dışında hala sorularınız varsa sizi bir de Sıkça Sorulan Sorular sayfamıza alabiliriz.

Feniks Sanat’ta Bateri Dersleri Nasıl Veriliyor?

Bateri kursu, bireysel bir eğitim programıdır. Baterinin doğası gereği, bateri dersleri gruplarda verilemez. Haftanın belli bir günü ve saatinde tahsis edilecek zaman dilimi içerisinde her hafta tekrarlanacak bireysel dersler biçimde verilen bateri dersi her yaştan öğrencinin katılabildiği bir eğitim programıdır.

Peki Feniks Sanat Nerede?

Feniks Sanat, İzmir’in en merkezi noktalarından birinde, hayatın kalbinin attığı Alsancak’ta bulunuyor. İzmir’in neresinde olursanız olun ulaşımın çok kolay olduğu Feniks Sanat’a ister Balçova’dan ya da Göztepe’den, isterseniz Bornova’dan ya da Buca’dan gelin, tek bir toplu taşıma aracı ile kolaylıkla yanımızda olabilirsiniz.