Blog

Bir Gitarı Tanımak

Söz konusu müzik olduğunda akla gelen enstrumanların başında gitar gelmektedir. Gitar hem öğrenilmesi kolay hem de her alanda kolaylıkla çalınabilir bir enstruman olduğu için de müzik ile ilgilenen insanların ilk heves ettiği enstrumandır.

Tarihi 12. yüzyıla kadar dayanan gitar bugüne kadar pek çok formda, ağaç yapısında ve görselde karşımıza çıkmıştır. Tabi ki üretilen her şeyin olduğu gibi gitarın da bir ana üssü vardır. Bu üs hiç kuşkusuz İspanya’dır. İspanyol tarzı olarak bilinen ve klasik gitarla bütünleşmiş bir çalma şeklinin de varlığından söz edebiliyorsak, İspanyolların gitar konusundaki hassasiyetini daha iyi anlayabiliriz. Fakat tabi ki bu konuda tek söz edebileceğimiz şey klasik gitarlar ve İspanya değildir.

Gitar türleri çalacağımız müzik türüne hatta bedensel formumuza göre değişiklik gösterir. İzmir Gitar Kursu veren Feniks Sanat gibi sanat merkezleri size, tarzınıza ve çalmak istediğiniz türe uygun enstruman satışı konusunda her zaman destek veren yerler olmuştur.

Peki kısaca bakacak olursak gitar türleri nedir ve hangi tür müzikte kullanılırlar.

Her şeyin bir kökeni vardır. Klasik Gitar da bunlardan biridir.

Gitara başlayan herkesin eline aldığı ilk gitar türü olan klasik gitarlar 6 telli ve genelde Flamenko ve Folk müzik tarzı için üretilen gitarlardır. İzmir Gitar Kursu olarak çalışmalarımızın da başlangıcı olan klasik gitar, hem pena ile hem de arpej dediğimiz parmak kullanımı ile çalınabilen, üstteki üç teli bas, alttaki üç teli ise tiz sesler almamızı sağlayan bir düzeneğe sahiptir. Klasik Gitar, gitara başlangıç için en uygun gitar türü olmakla birlikte pek çok tarza eşlik edebileceğiniz ses dağarcığına sahiptir.

Melodinin forma girmiş hali, Akustik Gitar.

Görünüş olarak bilmeyen biri için klasik gitardan çok da farkı olmayan Akustik gitar, daha büyük kasasıyla aslında klasik gitarlardan rahatlıkla ayırt edilebilir. Klasik gitara göre daha geniş bir ses yelpazesine sahip olan Feniks Sanat İzmir Akustik gitar kursu yeni başlayanlar için pek önerilmese de akustik müzikten, rock müziğe, blues ve jazz gibi pek çok müzik türüne eşlik etmek için rahatlıkla kullanılabilir.

Modern çağın asi çocuğu, Elektro Gitar

Yapısal olarak klasik gitarın altyapısının kullanıldığı elektro gitar daha yumuşak tellere ve bu tellerin bağlı olduğu manyetiklere sahip bir gitar türüdür. Klasik gitardaki sesin çıkmasını sağlayan hava yerine elektro gitarlar manyetikleri kullanmaktadır. Bu nedenle doyurucu bir ses almak için harici bir amfiye ihtiyaç duyulur. Uygun fiyata amfi ve elektro gitar almak artık çok zor olmasa da bu konuda bilinçli bir yardım alınması gerekmektedir. Genel olarak rock ve metal müzikte duyduğumuz tonların sahibi olan elektro gitar, uygun ekipmanla diğer tüm müzik türlerine eşlik için de kullanılabilir.

Harmoniyi yaratmak için var olan gitar, Bas gitar

Diğer tüm gitar türleri klasik olarak 6 telli iken bas gitar bu sıradanlığın dışına çıkmaktadır. Yaygın kullanımla 4 telli olmasına rağmen 5 – 6 – 7 ya da 12 telli olarak da karşımıza çıkan bas gitar her zaman geri planda kalıyor gibi görünse de eserin trafiği için çok önemli bir enstrumandır. Müziğin olmazsa olmaz bir parçası olan bas gitar alt yapının oluşmasında büyük rol oynar.

Son olarak; gitar denildiği zaman bahsedilmesi üzerimize vazife olan perdesiz gitar ise; klasik gitardan 1976 yılında Erkan Oğur üstat tarafından icat edilmiş enstrümandır. Normal klasik gitarda ulaşılamayacak ses aralığına sahip olan ve lavta türü bir çalgı olarak litaretüre giren perdesiz gitar, klasik gitar kasasına sahip olsa da; tınısı ve yapısı farklıdır.

Contact

Don't be shy, get in touch with us

56 West, 3 Street, Suite 67 Downtown LA, 123

info@fenikssanat.com
0554 895 61 99