Blog

Bir Sosyalleşme Aracı Olarak Klasik Gitar

Herkesin bildiği gibi sanatın, özellikle de müziğin, evrensel bir önemi, kitleleri bir araya getirmekte büyük bir rolü vardır. Pek çok farklı kültürde birey, sanatın bağlayıcılı ile tanışır, yakınlaşır ve sosyal bir ağ oluşturur. İşte bu ağ, sanatın toplumlar üzerindeki etkisinin de en büyük göstergelerinden biridir.

Küresel bağlamda böyle büyük etkisi olan sanatın, bireyin hayatına indirgendiğinde rolü değişmez, tıpkı toplumlar gibi bireyleri de bir arada tutan etken bir yapı haline gelir.

Düşünün mesela, sahilde bir grup, güneşin batışının kıyıya bıraktığı ince sarı çizgi ve denizin sesi. O grubun arasına katılmak için en kolay yöntem nedir? Tabi ki sanatı kullanmak, söylenen bir şarkıya eşlik etmek ya da klasik gitar kursu bünyesinde öğrendiğiniz şarkılarla bir anda ilginin odağında olmak. Evet, her ne kadar “sanat, sanat içindir” “klasik gitar öğrenmek isteyen biri bunu yalnızca kendi gelişimi için yapmalıdır”, “izmir gitar kursu kapsamında sana sahilde gitar çalmak için ders vermezler” gibi klişeler olsa da, Feniks Sanat gitar kursu olarak biz bu sözlerin uzağında duruyoruz. Çünkü biliyoruz ki sanat, bağlayıcılığı olan sosyal bir silahtır ve bu silahı bazen bir ülkeye özgürlüğünü anlatmak, bazen ise sadece hoşlandığınız bir gruba dahil olmak için kullanabilirsiniz.

Biraz daha öze inecek olursak, sanat merkezleri genelde teorik bilgilerin öğretildiği, insanların kuramsal temellerle sanata yoğunlaştığı yerler olarak düşünülebilir. Fakat, Feniks Sanat Gitar Kursu olarak biz, bazen yalnızca sosyal alanda kendi yerini konumlandırmak, ya da daha doğrusu sosyalleşmek için klasik gitar çalmayı öğrenmek isteyen büyük bir kalabalık olduğunun da farkındayız. Ve bu durum bizce en az konservatuara hazırlık kursu için Feniks Sanat Gitar Kursu kapısını çalan öğrencilerimiz kadar normal bir durumdur.

Önemli olan, enstrumanı gerçekten ne için öğrenmek istediğinizi bilmenizdir.

Şimdi kısaca size sosyalleşmek için sosyal ortamda en kolay çalınan enstruman olan klasik gitar hakkında biraz da bilgi verelim.

Klasik Gitar Nedir?

Klasik gitarın kökeni 16. yüzyıla kadar gitmektedir. O zamanlarda 4 telli olan gitar 18. yüzyılda 6 telli olarak şimdiki akort sistemiyle çalınmaya başlamıştır. Daha sonra 1860 yılında Antonio TORRES tarafından günümüzdeki haline getirilmiştir. Klasik gitar pek çok tarzda şarkıya ve insan sesine eşlik etmesi, popüler bir enstrüman olması gibi sebeplerden ötürü bir çok insan tarafından öğrenmek için ilk akla gelen enstrumandır.

Neden Sosyalleşmek İçin Klasik Gitar Tercih Etmeliyim?

Aslında bu sorunun cevabı oldukça basit birkaç nedene dayanmaktadır. Bunlardan ilki, biraz önce de bahsettiğimiz gibi klasik gitar repertuarının çok çeşitli müzik türüne sahip olmasıdır. Bir diğer nokta ise, diğer enstrumanlara göre, daha hızlı ilerleme katettiğinizi fark etmenizdir. Örneğin basit akorlu şarkılar listesinden edineceğiniz bir repertuar ile çok kısa sürede “Evet Feniks Sanat Gitar Kursu sayesinde gitar çalabiliyorum” diyebilecek olmanızdır.

Bir diğer neden ise, kolay taşınabilir ve istediğiniz her yerde, herhangi bir teknolojiye bağlı olmadan çalabilir olmanızdır. Yani ister bir arkadaşın çatı katında, isterseniz işlek bir caddenin köşe başında ya da sahilde… Her an sizin yanınızda olacak ve istediğinizde çalabileceğiniz bir dost…

Siz de bu dostla tanışmak, onu sırtınıza atıp, müziğin bağlayıcılı ile sosyalleşmek istiyorsanız ilk yapmanız gereken şey ise doğru enstrumanı ve kursu seçmektir. Örneğin nasıl bir gitar seçmeliyim sorusunun cevabını size verecek ya da gitar kursuna başlarken nelere dikkat etmeliyim sorusuna ışık tutabilecek bir kursu seçmek sizin için ilk adımı doğru atmak olacaktır.

Contact

Don't be shy, get in touch with us

56 West, 3 Street, Suite 67 Downtown LA, 123

info@fenikssanat.com
0554 895 61 99