Blog

Doğru Nefes Almak Şarkı Söylemek İçin Önemli Midir

Yaşam, nefesle başlar ve her adımımızda, yaşamın her anında bize eşlik eder. İlk andan son ana kadar insan için hayati önem taşıyan olguların başında gelir.

Fakat Feniks Sanat Alsancak olarak biz biliyoruz ki pek çok insan doğru ve kaliteli biçimde nefes almanın ne kadar önemli olduğunun farkında olmadan, gelişigüzel bir şekilde oksijeni ciğerlerine doldurur. Oysa doğru teknikle alınan kaliteli nefes, gerek sağlık gerekse doğru nefes alarak şarkı söylemek, mesleki anlamda başarı elde etmek isteyen bireylerin faydalanması gereken belki de hayatın en önemli kuralıdır.

Bu nedenle, bu yazımızda Feniks Sanat Alsancak olarak sizlere, doğru nefes alma yöntemi hakkında kısa bir bilgi vermeye çalışacağız. Böylece Şan dersi ne işe yarar ya da şan dersinde sadece şarkı söylemeyi mi öğreniyoruz gibi sorulara da kısa bir cevap vermiş olacağız.

Nefes sadece burun ve ciğerlerle alınmaz. Düşünsel anlamda ellerle, ayaklarla, başın üstü, ve bütün bedenle nefes alınabilir. Bilinçli bir nefes alışverişi ile bütün potansiyelleri harekete geçirecek bir kabiliyet oluşturulabilir. Nefes bir köprü bir yoldur. İçeri alınmak ve dışarı çıkartılmak istenen her şey nefes yolu ile taşınabilir.

Feniks Sanat Alsancak Şan kursu olarak biliyoruz ki şan eğitimi veren kurumlar da en az bireyler kadar bu konuya önem vermeli ve Nefes egzersizlerini şan kursu müfredatlarının öncül konularından biri haline getirmelidir. Çünkü doğru şekilde alınan nefes, ses eğitimi vermek için de önemlidir. Şan dersi olarak ilk hedef nefes eğitimi olmalıdır. Nefes çalışmaları ile diyaframın kullanılması bir anda yürütülmelidir. İyi bir ses rengiyle şarkı söyleyebilmek hatta iyi ve etkili konuşabilmek için her şeyden önce doğru nefes alıp vermesini öğrenmek gerekir. Günlük hayatta akciğerlerden alınan  ve diyafram ile desteklenmeyen nefes, kaliteli bir sesin oluşumuna engel olmaktadır.  Kaliteli oluşmayan ve Diyafram nefesi kullanılmayan bir ses ile şarkı söyleme ve kaliteli hava soluma gibi konulardan bahsetmek de yersiz olacaktır.

Tabi ki etkili bir nefes almanın tek yolu diyafram nefesi kullanmak değildir. Feniks Sanat Alsancak olarak, şan kursu bünyesinde bulunan yetkin şan eğitmenlerinin bir diğer nefes biçimi olan omuz ve göğüs nefesi hakkında da bilgi sahibi olmalarını ve katılımcıları bu anlamda yönlendirebilmelerini sağlıyoruz. Fakat bir diğer taraftan biliyoruz ki bu nefes, havanın ciğerlerin üst kısımda toplanmasını sağlar ve şarkı söylemek için elverişli bir nefes biçimi değildir.

Peki şarkı söylemek hatta kaliteli bir yaşama sahip olabilmek büyük bir zorunluluk olan diyafram nefesi nasıl alınır?

Doğru diyafram nefesi almak için ilk öncelik burnumuzdan nefes almaktır. Diyafram nefesi, yatmakta olan bir insanın doğal nefes alış biçimidir. Sırt üstü yatarken, elimizi karnımızın üzerine koyarsak, bu hareketi rahatlıkla izleyebiliriz. Yatarken çok doğal olan bu nefes, ayakta iken zorlukla ve belirli bir teknikle elde edilir. Özellikle şarkı söylemek isteyen biri için diyafram nefesi çok önemlidir. Gögsün alt kısmına hava toplayarak alınması gerekir ve bunu yaparken midemiz hafifçe öne giderek tekrar yerine gelir. Diyafram nefesi kullandığımızda vücudumuza daha fazla oksijen alma ve daha kaliteli yaşama, daha iyi konuşma ve daha net tonlarda şarkı söylemek mümkün hale de gelecektir.

Fakat diyafram nefesi alırken şan kursu olarak hatırlatmatmamız gereken birkaç nokta da vardır.

Nefes alırken derin, sık, çabuk, düzenli, gerilmeden, gürültüsüz alıp vermeyi öğrenmelisiniz.

  1. Nefesinizi kesinlikle burnunuzdan alıp, ağzınızdan vereceksiniz.
  2. Nefesinizi alış, tutuş ve veriş zamanlamanız 1- 4 -2 formülüne uygun olmalı.
  3. Yani nefesinizi 2 saniyede almışsanız 8 saniye içinde tutacak ve 4 saniyede vereceksiniz.
  4. Nefes alırken akciğerlerinizi zorlayınız Nefesi uzun süre alıp tutmayı öğreniniz.
  5. Bir anda fazla alınan oksijen baş dönmesine yol açabilir.
  6. Amaç ciğerleri büyütmektir Ama ciğerler bir anda büyümez.
  7. İdeal bir diyafram nefesi kısa sürede oluşturulamaz.
  8. Çalıştıkça diyaframınızın geliştiğine tanıklık edeceksiniz.

Bu bilgiler ışığında siz de doğru bir nefes eğitimi almak ya da şan kursuna katılarak doğru tekniklerle şarkı söylemeyi istiyorsanız, buradan bizimle iletişime geçmeyi unutmayın.

Contact

Don't be shy, get in touch with us

56 West, 3 Street, Suite 67 Downtown LA, 123

info@fenikssanat.com
0554 895 61 99