Blog

Karakalem Çizim Yaparken Nelere Dikkat Etmeli

“Resim çizmek için doğuştan yetenek gerekir…”

“Ne kadar uğraşsan da hamurunda yoksa olmaz…”

“Tanrı vergisi bir şey bu, sonradan öğrenilemez…”

“Karakalem çok zor, sana göre değil…”

Daha önce yukarıda sözlerden en az birini duydunuz mu? O halde size Feniks Sanat Resim Kursu olarak bir sır vererek başlayalım bu yazımıza. Hiçbir sanat dalı, hiçbir sanatçıya dogmatik olarak verilmiş bir yetenek değildir. Evet, bazı insanların yatkınlıkları diğer insanlara göre daha fazladır ancak tüm sanat dalları iyi bir eğitim ve doğru bir yönlendirme ile herkes tarafından icra edilebilir.

Resim sanatı da diğer sanat dalları gibi, iyi bir gözlem, düzenli bir çalışma ve doğru hocalarla, doğru bir yönlendirme ile herkesin icra edebileceği bir sanattır. İster karakalem, ister yağlı boya, isterseniz de guaş boya… Hepsini öğrenmek Feniks Sanat Resim Kursu ile sizin elinizde.

Peki, bu kısa sırdan sonra yazımızın özüne geri dönelim. Kara kalem çizimlerde nelere dikkat etmelisiniz? Feniks Sanat Resim Kursu, size kara kalem portre çizimi ya da kara kalem desen çizimi hakkında ne gibi katkılar sağlayabilir?

Bu sorulara cevap vermeden önce, kara kalem tekniğinin ne olduğuna biraz daha yakından bakmak gerekir.

Karakalem Resim Nedir?

Karakalem resim, kurşun, kömür, grafit gibi çizim araçları ile çizilen, pek çoğu doğada bulunan, geniş malzeme yelpazesi nedeniyle de en eski sanat dallarından biridir. Işık ve gölgenin tüm özelliklerinin siyah ve beyazın uyumu ile kullanıldığı karakalem çizim, kullanıldığı malzeme nedeniyle biraz kirli bir daldır. Bu nedenle de temiz ve özenli bir çalışma gerektirir.

Karakalem Resmin Püf Noktaları Nelerdir?

Kara kalem çizimin en önemli püf noktaları, doğru gözlem yapmak, doğru teknik kullanmak ve doğru malzemeleri seçmektir. Eğer bu üç noktayı doğru hayata geçirirseniz, başarılı bir kara kalem resim yapmak için önünüzde hiçbir engel kalmaz.

Doğru Gözlem Yapmak

Tüm resim türleri gibi kara kalem resim tekniği için de öncelikle neyi resmedeceğinizi bilmeniz gerekir. Feniks Sanat Resim kursu İzmir‘de her birini tek tek deneyimlediğimiz, bellek gözlemi, doğrudan gözlem, model gözlemi gibi farklı yöntemler size iyi bir kara kalem resim yapmak için gerekli tüm deneyimi kazandıracaktır.

Doğru Teknik Kullanmak

Yazının başında da söylediğimiz gibi, tüm sanat türleri gibi resim sanatı da öğrenilebilir. İyi bir resim yapmak için, yapmanız gereken en önemli şey, bu sanatı öğreten kurumlardan resim dersi almaktır.

Karakalem çalışmalara baktığımızda, doğru teknik olarak karşımıza çıkan birkaç temel öğe vardır. Bunlardan ilki taslak çıkarmaktır. Taslak çıkarmak, yukarıda bahsettiğimiz gözlemi kağıda geçirmeye başladığınız andır. İyi bir taslak, her zaman sizi doğru yolda yürümeye zorlar. Kara kalem taslağı çıkarma adımından sonra yapmanız gereken diğer adımlar ise yine Feniks Sanat Alsancak‘ın atölyelerinde bol bol deneyimleyebileceğiniz gibi taslağınıza form kazandırmak, boyutlandırmak ve gölgelendirmektedir.

Tüm bunları doğru şekilde kağıda geçirdiğinizde, göz alıcı kara kalem portreler ya da desenler yapmamanız için önünüzde hiçbir engel kalmayacaktır.

Doğru Malzemeyi Seçmek

Belki de kara kalem çizim teknikleri açısından malzeme seçimi önemli bir sorunsaldır. Piyasada her türde, her bütçeye uygun, her zevke ve görsel algıya uygun pek çok marka ve model bulunmaktadır. Fakat fiyat – kalite, beklenti ve performans çarklarına baktığımızda, bilinçsiz bir tüketici isek çoğu zaman yanlış kararlar alırız. Feniks Sanat Resim kursu bünyesinde bulunan profesyonel resim hocaları sizleri bu konuda da doğru yönlendirmek için sürekli piyasa araştırmaları yapmaktadırlar. Örneğin pek çok 2B kalem alıp performanslarını ölçmekte ve beklentilerinize yönelik olarak hangi marka ve modelin kara kalem çizim için daha uygun olduğu konusunda sizi en doğru şekilde yönlendirmektedirler.

Fakat asıl olan her zaman şudur, en doğru gözlemle, en doğru teknik ve malzemeyle bile olsa siz istemedikten sonra kimse sizi iyi bir ressam olmak için yönlendiremez. Önemli olan yazının başındaki önyargılardan kurtulmak ve resim sanatına bir adım atarak yaratıcı dünyaya giriş yapmaktır. Biz Feniks Sanat resim kursu olarak İzmir Alsancak’taki sanat atölyemizde sizleri bekliyor olacağız.

Contact

Don't be shy, get in touch with us

56 West, 3 Street, Suite 67 Downtown LA, 123

info@fenikssanat.com
0554 895 61 99