Blog

Keman Bakımı Ve Temizliğinde Püf Noktalar

Feniks Sanat Alsancak olarak sizlere bugün Keman temizliği ve bakımı hakkında dikkat etmeniz gereken püf noktalardan, keman kursu bünyesinde öğrendiğiniz şarkıları daha verimli ve keyifli tonlarla nasıl çalacağınızdan bahsetmek istiyoruz. Çünkü enstrumanınıza ne kadar iyi bakarsanız karşılığında size o denli temiz ve net sesler vereceğini ve sizin de o denli keyifle çalışmaya keman kursu ve sonrasında enstrumanınızla bir bağ kurmaya devam edeceğinizi biliyoruz.

Keman ve arşe bakımına geçmeden önce kemanı biraz daha yakından tanımak gerekiyor tabi ki,

Keman nedir?

Keman’ın tarihine kısaca baktığımızda karşımıza çıkan en gerçek şey, tam olarak ne zaman ve nerede üretilmeye başlandığının muallak olduğudur. Bazı kaynaklara göre Avrupa’da benzer yaylı enstrumanlardan geliştirilen keman, bazı kaynaklara göre de Türklerin kemençesinden ya da Arapların Rebab adlı enstrumanından geliştirildiğini söylemektedir.

Genel olarak hayvan bağırsaklarından elde edilen 4 teli olan ve Feniks Sanat Alsancak merkezinde izmir keman kursu bağlamında ücretsiz olarak kullanabileceğiniz kemanlar Sol – Re – La – Mi şeklinde akort edilmiştir. Fakat farklı müzik türlerine göre keman kursu kapsamında da öğretildiği gibi telleri farklı notalara çekip düzeni değiştirmek mümkündür.

İnsan sesine pek çok enstrumandan daha yakın olan Keman, çene altı ile omuz arasına sıkıştırılarak tutulur. Sol elin parmakları sap üzerinde bulunan tellere basarak gezinirken, sağ elde tutulan arşe tellerine sürtülerek çalınır. Gövde üzerinde orta bölümde bulunan yan girintiler arşenin daha kolay hareket etmesini sağlar. Küçük ve hafif bir çalgı olmakla birlikte, ortalama 84 ayrı parçanın bir araya getirilmesiyle yapılır.

Keman Bakımı Ve Temizliği Nasıl Olmalıdır?

Yukarıda kısaca kaynağından ve özelliklerinden bahsettiğimiz Keman, bakım olarak da hassas bir enstrumandır. Bu nedenle her kullanımdan önce ve sonra bakım yapılması gerekir. Alsancak keman kursu bağlamında hocalarımızın size her seferinde tekrar hatırlattığı bakım tekniklerine bir de burada değinmek gerekirse kısaca 4 adımdan bahsedebiliriz.

1 – Arşe gerginliğini ayarlayın

Keman çalmaya başlamadan önce ilk yapmanız gereken şey arşe yani keman yayının gerginliğini ayarlamak olmalıdır. Bunu yapmak için arşenin üzerinde bulunan vidayı sıkıştırmak gerekmektedir. Keman kursu hocalarımızın da gösterdiği gibi ideal bir keman yayının ortası, ortalama olarak işaret parmağının girebileceği genişlikte olmalıdır. Fakat çok gergin bir arşe de iyi değildir. Çünkü bu durumda yamulmalar olacaktır.

2 – Reçine kullanmayı ihmal etmeyin

Hem arşenin daha uzun ömürlü olması hem de daha temiz bir ses alınması için keman çalmaya başlamadan önce arşeye mutlaka reçine sürmemiz gerekmektedir. Reçine hem güvenlik hem de temiz bir ses için önemlidir. Hatta keman çalarken sesin daha zor çıkarıldığı uç kısımlarına orta kısma nazaran daha fazla reçine sürmek daha verimli olacaktır.

3 – Arşeyi gevşetmeyi unutmayın

Keman kursu kapsamında ya da dışarıda, nerede olursanız olun, keman çalmayı bıraktığınız zaman arşeyi gevşetmeyi unutmayın. Çünkü sürekli gergin bırakılan bir arşe daha kısa ömürlü olacaktır. Arşeyi gevşetmek için, keman çalmaya başlamadan önce çevirdiğiniz vidayı tersi yöne çevirmek yeterlidir.

4 – Kemanı silmeden kaldırmayın

İster keman kursu bünyesinde, ister evde, isterseniz de dışarıda olun, keman çantanızda mutlaka kuru bir bez taşıyın. Bu kuru bezle keman çaldıktan sonra kemanın gövdesini ve tellerini iyice temizleyin ve öyle kaldırın. Böylelikle hem istenmeyen lekeler kemanınızda yer etmez hem de enstrumanınızla daha uzun ömürlü bir birliktelik yaşarsınız.

 

Bütün bu adımlara özen göstererek kullandığınız zaman, kemanınızın ömrünü uzatır, daha kaliteli ses alır ve çaldığınız parçalardan daha fazla keyif alırsınız.

Siz de keman hakkında daha fazla bilgi edinmek, ücretsiz deneme dersi yapmak ya da Feniks Sanat ailesine katılmak istiyorsanız bize ulaşmayı unutmayın.

 

Contact

Don't be shy, get in touch with us

56 West, 3 Street, Suite 67 Downtown LA, 123

info@fenikssanat.com
0554 895 61 99