Blog

Müzik Kültürünü Var Eden Enstrumanlar

Feniks Sanat Alsancak olarak bugün sizler için pek çoğumuzun çeşitli dönemlerde gördüğü, dinlediği ve hakkında klasik enstrümanlara göre daha az bilgi sahibi olduğu, kültürlere renk katan enstrümanlar hakkında kısa bir yazı hazırladık. Çünkü Alsancaktaki sanat merkezimizi arayan arkadaşlarımız klasik gitar kursu, çello kursu ya da piyano kursu kadar bu enstrümanlara da meraklı ve haklarında daha fazla şeyler öğrenmek istiyorlar.

Enstrümanları kısaca tanıtmadan önce şunu da belirtmemiz gerekiyor ki, yazıdaki bazı enstrüman kursları Feniks Sanat Alsancak bünyesinde aktif olarak devam etmektedir. Fakat yazıda da göreceğimiz gibi bazı enstrümanlar ise kültürün gelişimi ile yerlerini daha farklı tonlara sahip yeni enstrümanlara bırakmışlardır.

Şimdi kısaca kültürlerine yön vermiş ve kültürün bir parçası olarak var olmuş enstrümanlardan bazılarını tanımaya geçelim.

1 – Komuz

Komuz, geleneksel Kırgız kültürünü en iyi yansıtan müzik entrümanlarından biri. Diğer Türk halk kültürlerinde kobuz, homuz, hobus, kopuz biçiminde adlandırılan çalgıların da bir benzeri. 3 telli komuz erik, çam veya kavak ağacından yapılıyor ve Kırgızistan’ın bu en eski çalgısının sesi halen düğün ve toylarda duyuluyor.

2 – Santur

İran’la özdeşleşen Santur yaklaşık 3500 yıllık geçmişe sahip. 72 ila 160 arasında tele sahip olan çeşitli santurlar bulunuyor. her bir nota ise yaklaşık 4 telden meydana geliyor. Santuri Ali Rıza, üstadı olduğu enstrüman hakkında konuşurken; “Santurda 72 tel var, sağ tarafında ise sesi ayarlamak için akord yerleri mevcut. Bu çalgı genellikle ceviz ağacından yapılıyor. Alt, üst ve yan bantlardan oluşuyor.” diyerek belki de santurun en kolay ve anlaşılır tanımını yapıyor.

3 – Balabayka

Bir diğer geleneksel çalgı ise Balabayka. Üç telli ve üçgen gövdeli geleneksel Rus çalgısı balabayka, 18. yüzyılın sonuna doğru yaygınlaşmaya başladı. İki yüzyıldan uzun bir süre bölge insanının sevincinde coşkuyla, acısında hüzünle ses verdi. Ancak bugün Rusya’da daha çok folklorik bir unsur haline gelen bu enstrümanı çalan sanatçı sayısı sınırlı.

4 – Erhu

Çin’de çeşitli etnik gruplar tarafından kullanılan geleneksel yaylı bir enstrüman Erhu’nun tarihi 1000 yıl önce var olan Tang imparatorluğuna kadar dayanır. Küçük müzik gruplarının pop, rock, caz gibi birçok çağdaş müzik türünde kullandığı Erhu, coverlarda, solo performanslarda da kullanılır ve sakin bir tınısı vardır.

Fakat bu geleneksel çalgılar pek çok ülkede artık çok revaçta değiller, bunun başlıca sebeplerinden biri de kültürlerin birbiri içine fazlaca geçmesi ve gitar dersi ya da piyano dersi alan insanların bu geleneksel çalgılardan çok evrensel enstrumanlara yönelmesi. Hal böyle olunca da sanat merkezleri ve sanat eğitimi veren kurumların çoğu da bu geleneksel kültürü yaşatmak ile birlikte evrensel kültürün bir parçası olan diğer enstrumanları da öğrenmeye ve öğretmeye devam ediyor.

 

 

Contact

Don't be shy, get in touch with us

56 West, 3 Street, Suite 67 Downtown LA, 123

info@fenikssanat.com
0554 895 61 99