Blog

Müzik Tarihinin En İyi 10 Gitar Solosunu Merak Ediyor Musunuz

Feniks Sanat Alsancak olarak bugün sizlere her gitar öğrencisinin bir gün kusursuzca çalmayı hayal ettiği o muhteşem gitar soloları arasından tarihe damga bırakmış 10 tanesi hakkında kısaca bilgi vereceğiz.

Gitar kursuna gelen herkesin kafasında benzer sorular olur. Bazıları hayranı olduğu gitaristler gibi ne zaman solo atabilirim? ya da solo gitar çalmak zor mudur? diye düşünürken, bazıları da parmakla mı yoksa penayla mı gitar çalmalıyım, solo gitar çalmak için en uygun teknik nedir? gibi sorular sorar. Bu soruların temelinde ise hepimizin hayranlıkla dinlediği müzisyenlerin tarihe damga vurmuş soloları vardır.

Özellikle elektro gitar kursu alan öğrencilerin büyük çoğunluğunun hayalinde bu soloları kusursuz çalmak vardır. Bugün biz de sizler için o efsanevi sololardan 10 tanesini sıraladık ve hayallerimize giden yolda Feniks Sanat Alsancak olarak sizleri motive edecek bir yazı hazırladık.

10 – Crossroads – Eric Clapton

Aslen Robert Johnson’a ait olan Crossroads şarkısı bugüne kadar pek çok grup ve müzisyen tarafından coverlanmıştır. Fakat bu coverlar arasında en dikkat çeken Eric Clopton’ın Cream grubuyla birlikte yaptığı coverdır. Dünyanın en iyi gitaristlerinden biri olarak sayılan Clapton bu şarkının solosunu hayata geçirmek için 2 ay boyunca eve kapanmış ve sonunda müzik tarihine geçecek bir gitar solosu ortaya çıkmıştır.

 

9 – Crazy Train – Randy Rhoads, Ozzy Osbourne

Black Sabbath’ın efsane isimlerinden biri olan Ozzy Osbourne’un, gruptan ayrıldıktan sonra çıkardığı ilk single albümünde bulunan Crazy Train, Randy Rhoads tarafından bestelenmiş ve literatürlere göre müzik tarihinin en başarılı gitar sololarından biri olmuştur.

 

8 – Hotel California – Don Felder, Joe Walsh

Gitar kursuna gelen, gitarla uzaktan ya da yakından ilişkisi olan herkesin bir şekilde aşina olduğu, her tür müzik zevkine sahip insanın hayatında en az bir defa da olsa duyduğu The Eagles grubunun efsane şarkısı Hotel California’nın gitar solosu da en az kendisi kadar efsaneleşmiştirdir. Felder ve Walsh’ın ortaklaşa imzalarının bulunduğu solo, tarihte hak ettiği yeri alıp ve hala istisnasız olarak en iyiler arasında gösterilmektedir.

 

7 – One – Kirk Hammett

Metallica grubunun Grammy ödüllü şarkısı olan One’nın efsanevi solosu da tabi ki gitar tarihine giren o kusursuz sololardan biridir. Kirk Hammett’ın gitarından çıkan notalar, hem Metallica grubunun kaderini etkilip, bir dönüm noktası yaşatmış hem de Grammy’ye layık görülerek efsaneler arasına girmeleri konusunda büyük bir adım olmuştur.

 

6 – November Rain – Slash

Metal ve Rock müzik dinleyenler için, Guns and Roses, önünde saygıyla şapka çıkarılması gereken bir gruptur. Fakat bu grup içindeki bir isim, hem tavrı hem yeteneği hem de tavrıyla tüm otoritelerce saygı gösterilen biri haline gelmiştir. Tabi ki grubun lead gitaristi Slash’den başkası değildir bu. Godfather filminin soundtrack’ine yaptığı. efsane coverla herkesi kendine bir kez daha hayran bırakan gitarist, November Rain şarkısındaki kusursuz solosuyla da tarihteki haklı yerini almış ve hala gıptayla dinlenen notaların sahibi olmuştur.

 

5 – All Along the Watchtower – Jimi Hendrix

Aslen aynı yıl farklı bir isimle duyulan bu şarkı, Bob Dylan’a aittir. Fakat solak bir gitarist olarak bu dünyadan büyük izler bırakan geçen Hendrix, aynı yıl coverladığı şarkıyla o kadar beğeni toplamıştır ki, Dylan Jimi’nin ölümünden sonra kendisi de şarkıyı onun yorumuyla söylemeye devam etmiştir.

 

4 – Comfortably Numb – David Gilmour

Çoğu söylentiye göre “Delilik sınırındaki durgunluğun” anlatıldığı, Pink Floyd’un efsanevi albümü The Wall’daki Roger Waters imzalı şarkılardan biri olan Comfortably Numb solosuyla da müzik tarihinde ölümsüzleşmiştir. Davil Gilmour imzalı solo ve şarkı daha sonra Dream Theater, Tool, Radiohead gibi pek çok dünyaca ünlü grup tarafından da coverlanmıştır.

3 – Free Bird – Allen Collins, Gary Rossington

Henüz 25 yaşını doldurmadan bir motorsiklet kazasında hayatını kaybeden Allman Brothers Band gitaristi Duane Allman’a ithafen yazılan parçanın solosunda 3 gitar aynı anda solo atmaktadır. Ayrıca 1977 yılında Lynyrd Skynyrd’ın solisti ve diğer 2 elemanının uçak kazasında hayatını kaybetmiştir. Grup, 1990 yılında tekrar birleştikten sonra bu parçayı hep enstrumental olarak çalmış ve seyircilere söyletmiştir.

2 – Eruption – Eddie Van Halen

Kendi deyimine göre bir sabah stüdyoda aniden ortaya çıkmış, menajerin isteği üzerine hemen kayda girilmiş, hatta yanlış akor bastığı yerlerin bile olduğu bir parçadır. Elektro gitar fenomeninde “tapping” teriminin yerleşmesini sağlayan parçalardandır. Rivayete göre 80’lerde bazı Rock grupları gitarist ararken gitaristin bu şarkıyı çalabilmesini şart koşarlarmış.

1 – Stairway To Heaven – Jimmy Page

Led Zeppelin’in 1971 yılında çıkan albümünde yer alan bu şarkı müzik otoriteleri tarafından, dünyanın en iyi şarkısı olarak lanse edilir. Ortaya çıktığı günden bugüne kadar belki de binlerce ünlü veya amatör grup tarafından coverlanan parçanın orjinal tadını ise hiçbir zaman tekrar alamayız. Fakat parça kadar önemli bir nokta da Jimmy Page’in kendi jargonuyla kanını damlatarak attığı solosudur. Bu solu müzik tarihinin otoritelerce kabul görmüş en iyi solosu olarak da tarihteki yerini almıştır.

Contact

Don't be shy, get in touch with us

56 West, 3 Street, Suite 67 Downtown LA, 123

info@fenikssanat.com
0554 895 61 99