Tasavvuf müziğinin esas çalgısı olan Ney, dünyanın en eski çalgılarından birisidir ki, kökenleri ile ilgili birçok söylenti olan enstrümanın tarihine ilişkin Sümerlere uzanan bilgiler bulunur. Türk-İslam tasavvufunda Selçuklu döneminden beri kullanılan enstrüman, Anadolu’dan Afganistan’a kadar geniş bir coğrafyada çeşitli şekillerde kullanılır. Bizim dışımızda özellikle İran kültüründe önemli yeri bulunur ki, Klasik Türk Musikisine gönül verenlerin ney kursu aldıktan sonra bu bahsettiğimiz müzik türlerinin tamamını icra edebilmeleri mümkündür. Elbette Ney bir batı enstrümanı değildir ve metodu batı müziğine uygun değildir. Kendi makamlarımızla müzik icra edebildiğimiz bu enstrüman etnik bir sazdır ve yalnızca bu şekilde kullanılabilir. Yani ney kursu aldıktan sonra bu enstrümanla popüler eserlerin çalınabilmesi mümkün değildir. Elbette modern eserlerin içerisinde ney ezgileri bulunabilir, lakin tını yine Türk Sanat Musikisi tınıları olacaktır.

Sanat, İslam Medeniyetine Osmanlı ile yayılmıştır. İran ve Türk medeniyeti, bugünkü İslam Tasavvufunun ortaya çıkışında oldukça etkilidir ki, Arap coğrafyasında hala bizim kadar zengin bir sanatsal alt yapı söz konusu olmadığından, örneğin Tasavvuf müziği çok kısıtlıdır. Bizler çevremizdeki kültürden etkilendiğimiz kadar, o kültüre şekil de vermiş bir medeniyetin devamı olarak, sanat ve kültürümüze gereken değeri verebilmek adına Feniks Sanat İzmir ney dersi almak için harekete geçerek, Sanatla Yeniden Doğmak İçin bir adım atmış oluruz. Türk Sanat musikisi ve Ney Kursu almak için İzmir’in en kaliteli eğitmen ekibi ile tanışmanız durumunda, bu adımı en sağlam biçimde atmış olacaksınız ki İzmir’in her yerinden kolaylıkla ulaşabileceğiniz Feniks Sanat, her yaştan öğrenciye hizmet vermekte ve yılın her döneminde faaliyetlerini sürdürmektedir.

Feniks Sanat’ta Ney Dersleri Nasıl Veriliyor?

Ney, geleneksel anlamda bir kamışın üzerine uygun deliklerin açılması ile elde edilen, oldukça basit bir çalgıdır. Edinmesi ve taşınması oldukça kolaydır ve her yaş grubu için ney kursu uygun bir eğitim programıdır. Mistik bir çalgı olmasından ötürü hemen herkesi içine çeken bir yapıya sahip olan enstrüman için Türk Müzik üstatlarınca hazırlanmış, akademik müfredatlar bulunur. Ney kursu sanıldığı gibi kara düzen bir eğitim değildir, bilakis oldukça ciddi bir nazariyat bilgisi verilmesi bu eğitimlerde söz konusudur. Nota ile verilen eğitimler, mümkün olduğunca rafine biçimde öğrenciye sunulur ki, en kısa sürede en iyi sonuçları elde edebilmek için ders sunumu noktasında özel teknikleri deneyimli ekibimiz geliştirebilmektedir.

Feniks Sanat İzmir Ney kursu birebir ders olarak alınabildiği gibi, uygun grupların açılması durumunda gruplarda da alınabilir. Grup eğitimleri bu branşta her zaman uygun olmayabilir. Buna kurum karar verecek olup, yeterli öğrenci başvurusu olması ve eğitmenin de onay vermesi durumunda gruplar açılabilir. Genel olarak birebir dersin tercih edildiği ney dersleri; bu şekilde daha kısa sürede, daha fazla yol kat edilebilen eğitim programlarıdır. Siz de derslerimize kayıt yaptırmak veya daha detaylı bilgi edinmek için bizi dilediğiniz zaman arayabilir veya ziyaret edebilirsiniz.

Bunların dışında hala sorularınız varsa sizi bir de Sıkça Sorulan Sorular sayfamıza alabiliriz.

Peki Feniks Sanat Nerede?

Feniks Sanat, İzmir’in en merkezi noktalarından birinde, hayatın kalbinin attığı Alsancak’ta bulunuyor. İzmir’in neresinde olursanız olun ulaşımın çok kolay olduğu Feniks Sanat’a ister Balçova’dan ya da Göztepe’den, isterseniz Bornova’dan ya da Buca’dan gelin, tek bir toplu taşıma aracı ile kolaylıkla yanımızda olabilirsiniz.