Popüler müziğin ve Jazz gibi özel türlerin vazgeçilmez enstrümanı olan Saksafon, günümüzde nefesli çalgılar içerisinde en yoğun biçimde talep edilenlerindendir. Enstrüman biraz karmaşık olsa da, uygun saksafon kursu alınarak kısa zamanda tüm fonksiyonları mükemmel biçimde kullanılabilir hale gelebilir. Tabii saksafon çok küçük yaştaki öğrenciler için uygun olan bir enstrüman değildir. Gerek enstrümanın fiziksel özellikleri gereği, ortalama bir bedensel gelişimi gerektiriyor olması, gerekse repertuar eserlerinin niteliği nedeniyle, çok küçük yaşlar için saksafon uygun olmayabilir. Genellikle orta öğretim veya liseden itibaren daha uygun olan enstrüman, her yetişkin tarafından çalınabilir. Sanatla Yeniden Doğmak İçin şimdi hareket geçin. Hiçbir şey için geç kalmadığınızdan emin olabilirsiniz. İzmir’in en kaliteli eğitmen ekibi sizin için mümkün olan tüm sınırları zorlayarak elinden gelenin en iyisini yapmak üzere hizmet veriyor. Fenisk Sanat Merkezi olarak, İzmir’in her yerinden kolaylıkla ulaşabileceğiniz tesisimizde, yüksek standartlar ve evrensel eğitim ilkeleri ile eğitim veriyoruz.

Saksafon Nedir?

Saksafon, bir 19.yüzyıl icadıdır ki, klarnet ile hemen hemen aynı zamanda müzik dünyasına katıldığı kayıtlarda geçer. Klarnete benzer bir metodu olmasına karşın Saksafon bakır nefesli bir enstrümandır. Soprano saksafon ile klarnet hemen hemen aynı çalgı olmakla birlikte iki enstrüman arasındaki en büyük fark üretim materyalidir. Soprano, Alto, Tenor, Bariton ve Basson türleri bulunan enstrüman, solist bir saz olabilmekle birlikte, Blues ve Jazz orkestralarında, Brass Section olarak tanımlanan nefesli gruplarının içerisinde ritim ve eşlik sazı olarak da kullanılabilir. Kamışlı nefeslilerden olan enstrüman, ağız teknikleri ile çalınmadığından diş ve ağız yapısı bu enstrümanı çalabilmekte büyük bir etkiye sahip değildir. Yalnız oldukça güçlü bir solunum sistemi gereklidir ki, enstrümandan ses çıkarabilmek için uzun vadede zaten bu kendiliğinden ortaya çıkacaktır.

Feniks Sanat’ta Kimler Saksofan Dersi Alabilir?

Hangi saksafon türü kullanılıyor olursa olsun, ilköğretim ve öncesindeki yaş grubu için saksafon dersi uygun olmayacaktır. Bu yaş grubunun ilerisindeki her öğrenci için saksafon dersi verilebilir. Fakat, enstrümanın doğası gereği, akciğer rahatsızlıkları bulunanlar, örneğin; kronik astım hastaları için enstrüman doğru olmayabilir. Bu gibi sağlık sorunları olanların öncelikle hekimden onay almalarında fayda olacaktır. Her yaş grubu için farklı büyüklüklerde saksafon tercihi yapılabilir. Örnek olarak Tenor saksafon, çocuklar için uygun değildir. Bu yaş grubuna soprano veya alto saksafon daha uygun olacaktır. Bu noktada doğru karar verebilmek için eğitimcinizin tavsiyelerini değerlendirebilirsiniz. Yani saksafon kursu almaya başlamadan önce enstrüman satın almamanız daha doğru olacaktır. Sizi eğitmeninizin yönlendirmesi daha doğru sonuçlara ulaşmanızı sağlayacaktır.

Feniks Sanat, sizlere en nitelikli İzmir saksafon kursu programını sunar. Evrensel ilkeler kapsamında oluşturulmuş müfredatları, kadromuzun deneyimi eşliğinde sizlere sunuyor; en iyi sonuçlara, en uygun fiyatlarla ve en kısa zamanda ulaşabilmeniz için çalışıyoruz.

Saksafon Kursu İle İlgili Kafanda Şöyle Sorular Da Mı Var?

 1. Saksafon çalmak zor mudur?
  Yukarıda da bahsettiğimiz gibi saksafon çalmak kolay değildir. Ancak iyi bir eğitim ve düzenli etütlerle kısa sürede bu zorluğun üstünden gelmek sizin elinizde. Feniks’in küllerinden yeniden doğması kadar zor olmasa gerek, o bunu başardıysa siz de başarabilirsiniz.

 2. Saksafon çalmayı ne kadar zamanda öğrenebilirim?
  Saksafon çalmayı öğrenmek için belirli adımlardan geçmek gerekir. Örneğin temel olarak enstrumanı tanımak, sesleri ve notaları öğrenmek, parmak duruşları, nefes kontrolleri gibi. Fakat bu süreç sizin ne kadar hızlı ilerlediğinizle de doğru orantılıdır. Feniks Sanat Saksafon Kursu olarak biz, en kısa sürede saksafon çalmak konusunda en fazla yolu almanız için elimizden geleni yapıyor olacağız.

 3. Saksafon kursu fiyatları ne kadar?
  Feniks Sanat Saksafon Kursu Alsancak mevkinde saksafonu öğrenebileceğiniz en uygun fiyatları en başarılı ekip ve en hoş ortamla size sunuyor. Kurs fiyatlarımızı bizi arayarak ya da sosyal medya hesaplarımız üzerinden iletişime geçerek öğrenebilir, hatta ücretsiz olarak deneme derslerimize de katılabilirsiniz.

 4. Saksafon kursuna kayıt için neler gerekiyor?
  Feniks Sanat Saksafon kursu kaydınızı yaptırmak için tek ihtiyacınız sizi tanıyabileceğimiz bir kimlik belgesiyle sanat merkezimize gelmeniz, bir kahvemizi içmeniz ve kayıt formunu doldurmanız. Kahveyi içmeseniz de olur.

 5. Saksafon kursu ders programı nasıldır?
  Saksafon kursunda temel eğitim aşağıdaki adımlarla ilerlemektedir.

  * Saksafon nasıl tutulur?
  * Saksafon nasıl üflenir?
  * Saksafon ve saksafon parçalarının tanıtımı.
  * Temel müzik eğitimi.
  * Armoni bilgisi.
  * Saksafon çalma teknikleri ve parmak egzersizleri.
  * İstediğiniz şarkıların çalınmaya başlanması.
  * Orkestra çalışması, diğer enstrümanlarla eşlikli çalışmalar.
  * Saksafon bakımı ve Saksafon temizliği hakkında bilgiler verilmesi.

Bunların dışında hala sorularınız varsa sizi bir de Sıkça Sorulan Sorular sayfamıza alabiliriz.

Peki Feniks Sanat Nerede?

Feniks Sanat, İzmir’in en merkezi noktalarından birinde, hayatın kalbinin attığı Alsancak’ta bulunuyor. İzmir’in neresinde olursanız olun ulaşımın çok kolay olduğu Feniks Sanat’a ister Balçova’dan ya da Göztepe’den, isterseniz Bornova’dan ya da Buca’dan gelin, tek bir toplu taşıma aracı ile kolaylıkla yanımızda olabilirsiniz.