Şan, Fransızca Shant yani şarkı kelimesinden; Türkçeye doğrudan orijinal biçimiyle giren bir kelimedir.Her ne kadar Şan kursu için şarkı söyleme dersi tanımlaması yapılıyor olsa da aslında şan dersi şarkı söylemekten çok daha fazlasını öğrenciye kazandıran bir eğitim programıdır. Sesi doğru ve verimli kullanmak için gerekli olan bilgi ve deneyimin kazanılmasının amaçlandığı şan kursu, öğrencinin patolojik hale gelmiş ses sorunlarının da üstesinden gelmek için uygun bir programdır. Örneğin nodüllerin tedavisinde, ses kısıklığının giderilmesinde hatta kekemelik tedavisinde şan ders alınması hekimler tarafından önerilmektedir. Kaldı ki, şan dersi alan öğrenciler seslerini en doğru biçimde kullanacağından, ses rahatsızlıkları yaşama olasılıkları da bütünüyle ortadan kalkar.

Şan dersi yalnızca şarkı söylerken kullandığımız ses niteliklerinin iyileşmesini değil, hayatımızın her alanında sesimizi çok daha efektif kullanabilmeyi öğrenmemizi sağlar. İyi hitabet yeteneğine sahip olabilmek için öğretmenlerden siyasetçilere kadar pek çok farklı meslek gurubundan insanın şan dersi aldıkları bilinir ki, zaten bu eğitimi almış olan kişilerin kitleleri etkileme kabiliyetleri çok daha fazladır.

Tabii şan dersi, en iyi şekilde şarkı söyleyebilmek için yegane eğitimdir. Doğru notaları, kendi ses aralığımızı tanıyıp, en iyi biçimde kullanarak verebiliyor olmamızdan ötürü, seslendirdiğimiz eseri olması gerektiği gibi okuyabilir ve sesimizi yormadığımız için bu eylemi uzun sürteler aynı etkiyi uyandıracak biçimde sürdürebiliriz. Şan kursu alan şarkıcılar çok uzun süreler şarkı söyleyebilir ve sesleri kısılmaz. Elbette bunun için Sanatla Yeniden Doğmak İçin size kapılar açan ve en doğru eğitimleri veren Feniks Sanat Merkezine gelmeniz gereklidir. İzmir’in en kaliteli eğitmen ekibi tarafından verilen müzik derslerimiz, İzmir’in her yerinden kolaylıkla ulaşabileceğiniz tesisimizde alınabilmektedir.

Feniks Sanat’ta Kimler Şan Dersi Alabilir?

Şan dersi almak için öncelikle sesin belli gelişmişlik seviyesine ulaşması beklenir. İlköğretim veya daha öncesinde şan eğitimi alınamaz zira bu dönemde ses henüz gelişmemiş ve gerçek niteliklerini kazanmamıştır. Lise çağından itibaren Feniks Sanat İzmir şan kursu derslerine katılınabilmesi mümkündür ki, bu aşamadan sonra yaşa ve cinsiyete bakılmaksızın herkese şan kursu verilebilmesi gerekmektedir. Ses terapisi veya şarkı söylemek için şan dersleri alabileceğiniz gibi, müzik okullarına hazırlık için diğer eğitimlerin yanında da bu eğitimi tercih edebilirsiniz.

Şan Dersi Ne Kadar Sürer?

Feniks Sanat İzmir Şan dersi, her ihtiyaç için farklı bir program biçiminde sunulduğundan, her öğrenci için özel bir müfredatı içerir. Her ne kadar kapsam olarak belirli bir çizgisi var olsa da, öğrencilerin niteliklerine ve ihtiyaçlarına göre özel bir şan kursu prosedürü geliştirilmektedir. Bu nedenle her öğrenci için geçerli sabit bir Feniks Sanat İzmir şan kursu süresi öngörmek mümkün değildir. Size zamanlama ile ilgili en doğru bilgiyi eğitimciniz süreç içerisinde verebilir ki, birkaç ders içerisinde net veriler elde edilip, yorumlar yapılabilir. Bunun için öncelikle bize ulaşmalı veya uygun bulduğunuz zamanda bizi ziyaret etmelisiniz. Sizin için en doğru yolu sunacağımızdan emin olabilirsiniz.

Şimdi Gelelim Şan Kursu İzmir ile İlgili Sıkça Sorulan Sorulara

 1. Şan dersi sadece güzel sesli kişilerin alması gereken bir eğitim midir?
  Güzellik göreceli bir kavramdır. Sizce günlük hayatınızda dinlediğiniz her şarkıcının sesi güzel mi? Televizyonlarda, radyolarda yüzlerce şarkıcı her gün şarkı söylüyor. Keşke hepsi harika seslere sahip olsaydı ancak durum pek de öyle değil. Ses eğitimi alarak şarkı söylemeye hazır olabilirsiniz. Feniks Sanat İzmir Şan dersi size eğitimli bir ses, diyafram kullanımı ve doğru nefes alma tekniğini öğretecektir.

 2. Şan dersinde bir yaş sınırı var mıdır?
  Yaşınız kaç olursa olsun şan dersine gelebilirsiniz. Şan dersi için belirlenen bir yaş sınırı bulunmamaktadır.

 3. Şan dersi haftanın hangi günleri?
  Ders saatleri öğrenci ve öğretmenin uygunluk durumlarına göre ortak olarak belirlenmektedir. Esnek ders saatleri uygulamamız da vardır. Yani kurs almak için zamanım yok bahanesini kesinlikle kabul etmiyoruz.

 4. Şan dersine istediğim zaman kayıt olabilir miyim?
  Derslerimiz birebir özel ders olduğu için sabit bir kayıt zamanı yoktur. Ders ücretleri için bizi arayıp İzmir’de şan dersi fiyatları ve kampanyalar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bunların dışında hala sorularınız varsa sizi bir de Sıkça Sorulan Sorular sayfamıza alabiliriz.

Peki Feniks Sanat Nerede?

Feniks Sanat, İzmir’in en merkezi noktalarından birinde, hayatın kalbinin attığı Alsancak’ta bulunuyor. İzmir’in neresinde olursanız olun ulaşımın çok kolay olduğu Feniks Sanat’a ister Balçova’dan ya da Göztepe’den, isterseniz Bornova’dan ya da Buca’dan gelin, tek bir toplu taşıma aracı ile kolaylıkla yanımızda olabilirsiniz.