Blog

Solak Olmak Dezavantajdır Diyenlere İnat, Gitarı Sol Elle Konuşturanlar

Solaklar için her zaman dezavantajlı söylemi vardır. Pek çok insan için solak olmak, normal olanın dışında olmak gibi bir şeydir. Özellikle sol elle enstruman çalmak konusunda, stüdyoya ya da başka bir yere gittiğinizde kendinize göre bir enstruman bulamamanız, örneğin her zaman özel olarak sol elle çalabileceğiniz bir gitara sahip olamamanız çoğu zaman kötü bir şeymiş gibi gelebilir hatta sizi enstrumandan soğutabilir.

Fakat tarihin tozlu sayfalarını biraz açıp sol elle gitar çalan ve bu şekilde kendi tarzını ortaya koyan, tarihe geçen insanlara baktığımızda sol elle gitar çalmak konusunda kendimizde büyük bir şevk ve ayrıcalık hissedebilir.

Biz de Feniks Sanat Alsancak olarak bugün size sol elle gitar çalan ve kendini tüm dünyaya bu şekilde sevdiren isimlere kısaca göz atacağız. Bu sayede belki siz de sol elle enstruman çalmak konusunda duyduğunuz hurafeleri bir kenara bırakır ve Feniks Sanat Gitar kursu bünyesinde o isimlerden biri olmak için ilk adımınızı atarsınız.

1 – Jimi Hendrix

Babası onu ‘şeytan’ diye tabir ettiği sol elle gitar çalmaktan vazgeçirmeye çalışsa da Jimi Hendrix sol eliyle gitar çalmaya devam etti. Ancak Hendrix sol eliyle gitar çalmasına rağmen sağ eliyle yazı yazıyor ve yemek yiyordu. Hendrix aynı zamanda sağlaklar için üretilen bir gitarın tellerini kopartıp tersine çeviren ilk kişi olarak bir anlamda solaklar için gitar üretilmesinde en etkili isimlerden biri oldu.

2 – Kurt Cobain

Bir neslin idolü olan, ölümünden sonra bile milyonlarca insanı hala peşinden sürükleyen, şarkıları efsaneleşmiş Nirvana grubunun gitaristi ve solisti Kurt Cobain, genelde sol eliyle gitar çaldı. Diğer enstrumanları sağ eliyle çalan Cobain, yalnızca gitarda sol elini kullanırdı ve bu konuda efsaneleşen isimlerden biri oldu.

3 – Tony Iommi

Black Sabbath grubunun gitaristi Tony Iommi heavy metal dünyasına ilham veren isimlerden biri olarak da tarihteki yerini alanlardan. Iommi her zaman gitarı sol eliyle çaldı, ancak başına bir kaza gelmemiş olsaydı belki de sağ eliyle çalacaktı. 17 yaşında bir iş kazasında sağ elinin orta parmağı ile yüzük parmağının baş bölgelerini kaybeden gitarist, bu olaydan sonra sol elini kullanmaya başladı. Yıllar sonra protez parmaklarına kavuşan Tony, gitarı sol elle çalmayı da hiç bırakmadı.

4 – Paul McCartney

Sir Paul McCartney’nin çalamadığı bir enstrüman yok gibi. Yazdığı sözlerle de isim yapan McCartney, bateri çalarken sağ elini kullanıyor ancak telli çalgılarda sol elini tercih ediyordu. McCartney 1970 yılnda Beatles’in dağılmasının ardından solo kariyerini sürdürdü. Ünlü müzisyen daha sonra Wings grubunda da yer aldı.

5 – Phil Collins

Philip David Charles Collins, veya genel olarak bilinen adıyla Phil Collins 30 Ocak 1951 tarihli Chiswick, Londra, İngiltere’de doğdu. Pop ve rock türünde neredeyse tüm enstrumanları çalan Collins aynı zamanda ünlü rock grubu Genesis’in vokalisti ve bateristi olarak da tanındı. Fakat bununla birlikte listedeki isimler arasında belki de tam anlamıyla solak olan tek isim. Collins sol eliyle yemek yiyor, yazı yazıyor ve tüm enstrumanları solak olarak çalıyor. Daha genç yaşlardayken Beatles hayranlığı belki de onun solak bir müzisyen olmasında en büyük etkilerden biri.

Tüm bu isimlere baktığımızda, Feniks Sanat Alsancak olarak anladığımız şey ise “Eğer istersen her şeyi başarırsın” yani solak ya da sağlak olabilirsiniz, hatta belki de bir kaza sonucu bir engeli yaşıyor olabilirsiniz. Fakat bunların hiçbiri içinizdeki müzik ya da sanat aşkını engelleyemez. Size engel koyacak sadece sizsiniz.

 

Contact

Don't be shy, get in touch with us

56 West, 3 Street, Suite 67 Downtown LA, 123

info@fenikssanat.com
0554 895 61 99