Yazarak Yeniden Doğmak İçin…

 

Yazma eylemi tarihin başlangıcından beri insanların kendilerini ifade etmek adına kullandıkları en önemli sanat eylemlerinin başında gelmektedir. Kimi zaman bir hayatı, kimi zaman unutulmayan bir olayı kimi zaman da gelecek hayallerini, iyi ve kötü yanlarıyla kaleme alır insanlar. Harflerin ve cümlelerin gücünü kendilerini ifade etmek adına kullanırlar.

 

Feniks Sanat olarak biz de Alsancak’ta, kendini yazarak ifade etmek isteyen, yazarak hayatlarına yeni bir pencere açmak ve yeniden doğmak isteyenlere kapılarımızı açıyoruz. Alanında akademik eğitim almış, yıllarca çeşitli yazma teknikleri üzerine kendilerini geliştirmiş ve rüştünü ispat etmiş yazarlık eğitmenlerimizle size yazma sanatının uçsuz bucaksız kapılarını aralıyor ve hayallerinize en doğru şekilde ulaşmanızı sağlıyoruz.

 

Peki Feniks Sanat Alsancak Yazarlık Kursu Size Neleri Vaad Ediyor?

 

Feniks Sanat Yazarlık Kursu, Alsancak’taki merkezinde size yazmaya dair bütün önemli noktaları aktarabileceğini vaat ediyor. Eğitimli kadrosu ile basit yazım kurallarından, incelikli yazım tekniklerine, doğru kelime seçiminden öyküye en uygun karakter seçimine kadar her ayrıntıyı özenle düşünme ve düşündüğünü kağıda aktarma yetisi kazanmanız için kurgulanmış müfredatı birebir ya da sınıf dersleriyle size sağlıyor. Feniks Sanat ile siz de hayallerinizi kağıda dökebilecek ve yazının uçsuz bucaksız dünyasında yeniden doğabileceksiniz.

 

Feniks Sanat Yazarlık Atölyesi Neleri Kapsıyor?

 

Feniks Sanat Atölyelerinde Yazarlık Atölyesi;

 1. Temel yazım teknikleri
 2. Temel imla kuralları ve uygulamaları
 3. Yazım türleri
 4. Türe göre yazım kuralları
 5. Olay dizisi yaratma
 6. Olay dizisi ve Aksiyon Planı teknikleri
 7. Kısa öykü ve Uzun öykü kuralları
 8. Bir karakter yaratma
 9. Karakter Olay ve Mesaj ilişkisi
 10. Mesaj yaratma

Ve en önemlisi, kafanızdakini birebir olarak kağıda dökme.

 

Kafamda Yazarlık Kursu İle İlgili Sorular Var Mı Diyorsun?

 

O halde Feniks Sanat olarak yazmaya dair en bilinen soruları cevaplamaya çalışalım.

 1. Yazmak zor mudur?
  Her sanatın olduğu gibi yazım sanatının da kendine göre zorlukları tabi ki vardır. Öncelikle iyi bir okuyucu olmak gerekir. Okuduklarını analiz etmeyi ve okuduklarını harmanlayarak yeni metinler yazmayı ise alsancak sanat kursu olan Feniks Sanat’ta yazarlık atölyesindeki profesyonel yazarlık eğitmenler eşliğinde başarabilirsin. İzmir yazarlık kursu denildiğinde akla gelen ilk insanlar Feniks Sanat’ta sana bu konuda yön verecek deneyimlerini paylaşmak için bekliyor olacaklar.
 2. Herkes yazar olabilir mi?
  Eli kalem tutan herkes yazar olabilir. Yalnızca doğru bir yol haritasına sahip olması, yeteneğini keşfedeceği doğru konuları bulması ve yerinde eleştirilerle kendini geliştirmeye açık olması gerekir. Alsancak yazarlık kursu almak için en merkezi noktalardan biridir. Bu nedenle malzemenin bol olduğu, sizi sanata yönlendirecek ve heveslendirecek bir ortamda yazma sanatını hayata geçirmek çok daha kolay olacaktır.
 3. Yazmayı ne kadar zamanda öğrenebilirim?
  Yazmayı zaten eli kalem tutan herkes biliyor. Fakat sormak istediğin iyi bir yazılı eseri ne kadar zamanda ortaya çıkarabilirim ise, bu sorunun cevabı da sende saklı. Ne kadar emek sarf edersen yazarlık kursu eğitmenlerinin yönlendirmelerine ne kadar uyarsan yazma eylemi de o kadar çabuk gelecektir. Unutmaman gereken tek şey yazma sanatının büyük oranda başarılı olması yetenekten çok emek ve işçiliğe bağlıdır.
 4. Yazarlık kursu için yaş sınırı var mıdır?
  Feniks Sanat olarak hiçbir kursumuzda yaş sınırı bulunmamaktadır. Ancak yazarlık spesifik bir dal olduğu için, hayal gücünü kağıda dökebilecek kadar okuma yazma bilmen gerekmektedir. Bu nedenle okul öncesi çağdaki arkadaşlarımız için yazarlık kursu çok uygun bir başlangıç olmayabilir.
 5. Yazarlık kursu fiyatları ne kadar?
  Alsancak yazarlık kursu fiyatlarına baktığınızda Feniks Sanat yazarlık kursu fiyatlarının hem ekonomik hem de ödediğiniz ücretin tam karşılığını alabileceğiniz bir yer olarak karşınızda. Yazarak yeniden doğmak için ödediğiniz bedel elde edeceklerinizin yanında lafı bile edilmez bir teferruat olarak kalacaktır.
 6. Yazarlık kursuna kayıt için neler gerekiyor?
  Feniks Sanat yazarlık kursu kayıtları için yapmanız gereken tek şey sosyal medya hesaplarımızdan info adresimizden telefon numaralarımızdan ya da whatsapp’dan bizlere ulaşabilirsiniz.
 7. Yazarlık kursu ders programı nasıldır?
  Yazarlık kursu programlarımız tamamen katılımcı merkezli olarak sizin için uygun gün ve saatlerde, eğitmenlerimiz ile birlikte karar vereceğiniz şekilde planlanır. Haftada bir gün bir saat olarak devam eden programımızda yazmaya dair ihtiyacınız olan tüm bilgileri edinecek, isterseniz etüt odalarını da aktif olarak kullanabileceksiniz.

 

Bunların dışında hala sorularınız varsa sizi bir de Sıkça Sorulan Sorular sayfamıza alabiliriz.

 

İyi Yazmak İçin Altın Kurallar Nelerdir?

 

 1. İyi bir öykü “İNANDIRICI” olmalıdır. Okur, öyküdeki olaya inanmalı, kendini olay kurgusu içinde hayal edebilmelidir.
 2. İyi bir öykü “İLGİNÇ” olmalı. Okur, öyküye inanmanın yanı sıra beklenmedik olaylar, sürprizler karşısında şaşırmalı, heyecanlanmalı ve öyküyü elinden bırakamamalıdır.
 3. İyi bir öykü “ÖZDEŞİK” kurdurmalıdır. Okur, öykü içerisindeki en az bir karakterle özdeşik kurabilmeli, kendine “onun yerinde ben olsaydım…” ile başlayan sorular sorabilmelidir.
 4. İyi bir öykü “TUTARLI” olmalıdır. Okur, zaman ve mekan geçişleri arasında gerçeklik algısını kaybetmemeli, öykü kendi gerçekliği içinde akıcı bir düzenle yapılanmalıdır.
 5. İyi bir öykü “YALIN” olmalıdır. Öykü, gereksiz serimlemeler, uzun cümle yapıları ile boğulmamalı, kavramsal terimlerle döşenmemelidir. Anlatım için mümkün olduğunca sade ve anlaşılır bir dil kullanılmalıdır.
 6. İyi bir öykü gerektiği kadar “UZUN” olmalıdır. Olay, kısaca kestirip atılmamalı ama uzun ve anlamsız ayrıntılarla da uzatılmamalıdır.
 7. İyi bir öykü bir “SÖZ” taşımalıdır. Kimse size hangi görüşü, ne kadar savunduğunuzu soramaz fakat kaleminizden çıkan öykü size “doğru” gelen ve okuyucu tarafından “doğru” şekilde anlaşılan bir mesaj taşımalıdır.

 

Peki Feniks Sanat Nerede?

 

Feniks Sanat, İzmir’in en merkezi noktalarından birinde, hayatın kalbinin attığı Alsancak’ta bulunuyor. İzmir’in neresinde olursanız olun ulaşımın çok kolay olduğu Feniks Sanat’a ister Balçova’dan ya da Göztepe’den, isterseniz Bornova’dan ya da Buca’dan gelin, tek bir toplu taşıma aracı ile kolaylıkla yanımızda olabilirsiniz.